Fotowoltaika dla firm
W przypadku przedsiębiorstw przemysłowych istnieje możliwość montażu paneli słonecznych na dachach np. wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych i magazynowych. Także małe firmy, m.in. warsztaty samochodowe, ale też sklepy i zakłady rzemieślnicze, coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę. Tym bardziej, że atrakcyjnych opcji dofinansowania zakupu i montażu modułów nie brakuje.
Produkcja własnego prądu to jednak nie tylko sposób na poprawę wyniku finansowego. Korzyści jest znacznie więcej: inwestycje w odnawialne źródła energii są przecież przejawem innowacyjności i dbałości o środowisko, a to z pewnością doceni wielu Twoich klientów i kontrahentów.
Fotowoltaika dla firm w 2023 r. – o jakie dofinansowania mogą ubiegać się przedsiębiorcy?
Jednym z programów cieszących się największą popularnością jest Energia Plus, w ramach którego można otrzymać niskooprocentowaną (do 5%) pożyczkę w maksymalnej wysokości 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Mało? Jeżeli spełnimy dodatkowe warunki, dofinansowanie dla firm na fotowoltaikę przyznane z tego programu stanie się jeszcze atrakcyjniejsze – przewidziano umorzenie pożyczki do kwoty 1 miliona złotych (ograniczenie do 10% wartości inwestycji)!
Naszych Klientów namawiamy również do składania wniosków o dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Dzięki bezzwrotnym dotacjom oferowanym m.in. przez programy FENIKS czy FENG fotowoltaika jest łatwo dostępna dla małych firm i JDG, ale też przedsiębiorstw zatrudniających o wiele więcej osób. A opcji dofinansowania inwestycji jest znacznie więcej: mamy tu na myśli choćby dopłaty regionalne.
Koniecznie pamiętaj też, że zakup paneli PV uprawnia Cię do odliczenia pełnego podatku VAT i może być ujęty w kosztach. Fotowoltaika wzięta na firmę – bez względu na to, czy zaliczasz się do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców – zwraca się dzięki temu jeszcze szybciej.
Rozwój oraz duża kreatywność i przedsiębiorczość społeczeństwa sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej zarówno małych, jak i dużych firm. Wiele z nich dba o to, aby ich produkty były ekologiczne i miały przystępną cenę, a dzięki możliwości rozliczania na zasadach prosumenckich wyprodukowanej przez mikroinstalację energii firmom jest jeszcze łatwiej.
Kim jest prosument?
To tak zwany odbiorca końcowy, który korzystając z mikroinstalacji, wytwarza energię na własne potrzeby, może ją magazynować oraz rozliczać w rocznych cyklach. Przed wprowadzeniem ustawy prosumentami mogli być jedynie właściciele gospodarstw domowych, obecnie mogą być nimi również firmy.
Dlaczego warto być prosumentem?
Pozwala to na ekologiczne i ekonomiczne zasilanie małych i średnich firm. Co więcej, wpisuje się również w działania prowadzone w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, ponieważ odnawialne źródła energii są dobre dla środowiska i całej żyjącej w nim społeczności. Jednak to nie wszystko jeśli chodzi o korzyści, które zyskuje firma, ponieważ montaż fotowoltaiki i korzystanie z systemu opustów to również:
■ dużo niższe rachunki za prąd,
■ oszczędność, niewykorzystana energia może być magazynowana i użyta, np. w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest dużo mniej,
■ prestiż dla firmy, która postrzegana jest jako przyjazna dla środowiska i działająca w duchu społecznej odpowiedzialności,
■ wydatki, które przeznaczone są na inwestycję w panele fotowoltaiczne można uwzględnić w kosztach firmy, a często również odliczyć od podatku.
Finansowanie instalacji fotowoltaicznej dla firm
Martwi Cię koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Możesz skorzystać z zewnętrznego finansowania w postaci leasingu. Dzięki temu nie musisz „zamrażać” własnych środków, a miesięczną ratę zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu.
Dlaczego warto skorzystać z oferty dla firm?
korzystne finansowanie
możliwość odliczenia kosztów instalacji
rata leasingowa zamiast rachunków za prąd
rozliczenie na zasadach prosumenckich
certyfikowany instalator największych producentów
Finansowanie instalacji fotowoltaicznej dla firm
Martwi Cię koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną?
Możesz skorzystać z zewnętrznego finansowania w postaci leasingu. Dzięki temu nie musisz „zamrażać” własnych środków, a miesięczną ratę zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu.