fbpx

Pompy ciepła gruntowe

By zacząć ogrzewać swój dom w ekologiczny i energooszczędny sposób, wystarczy zamontować urządzenie, które wykorzystuje energię z ziemi. Pompy ciepła gruntowe to przyjazne dla środowiska naturalnego systemy grzewcze, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze. Chociaż trzeba się liczyć z wysokimi kosztami zakupu oraz montażu, to jednak istnieje możliwość dofinansowania do maszyny cieplnej głębinowej. Zastanawiasz się, czy warto w nią zainwestować? Skontaktuj się z nami, a pokażemy Ci, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii się opłaca!

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Urządzenie to służy do ogrzewania lub chłodzenia budynku, a także do podgrzewania wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje energię cieplną pobraną wcześniej z powierzchni ziemi. Pompa gruntowa składa się z takich elementów, jak dolne źródło z kolektorem (poziomym lub pionowym), parownik, sprężarka, skraplacz, górne źródło oraz zawór rozprężny.

Działanie maszyny głębinowej jest dosyć proste. Płyn w kolektorach nagrzewa się i dociera do urządzenia. Następnie w parowniku zachodzi proces oddania pobranej z ziemi energii cieplnej do czynnika chłodniczego, który zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy, by trafić do sprężarki. Gorący gaz dociera do skraplacza, gdzie potem energia przekazywana jest instalacji grzewczej. Na ostatnim etapie stan czynnika chłodniczego znów staje się ciekły i cały cykl tego, jak pracuje gruntowa pompa ciepła się powtarza.

Moc pompy ciepła gruntowej

Pompa ciepła, która pobiera energię z ziemi, jest drogą inwestycją, a na jej koszt wpływa wiele czynników m.in. moc. Jednak decydując się na kupno tej maszyny głębinowej, z pewnością zależy Ci na tym, aby pracowała bez zarzutów. Dlatego dobrze jest dobrać jej moc zgodnie z zapotrzebowaniem cieplnym budynku. Istotne jest to, aby nie była zbyt mała ani zbyt duża. W innym razie może to wpłynąć na nieprawidłową temperaturę w pomieszczeniach czy wysoki pobór energii elektrycznej, co przełoży się na szybsze zużywanie niektórych elementów urządzenia gruntowego. Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiednią moc, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia naszych wykwalifikowanych instalatorów, którzy Ci w tym pomogą.

Ile wynosi koszt pompy ciepła gruntowej?

Sam zakup urządzenia cieplnego, który pobiera energię z ziemi, wiąże się z wysokimi wydatkami. Pod uwagę należy wziąć również koszt instalacji, roczne zużycie energii elektrycznej, a nawet konserwację czy ewentualne naprawy. Szacuje się, że łącznie na zakup i montaż maszyny głębinowej wyda się między 40 000 a 80 000 zł. Chociaż nie należy do najtańszych, warto jednak zauważyć, że pompa ciepła gruntowa jest opłacalną inwestycją, gdyż po jej uruchomieniu koszt ogrzewania spada niemal do zera.

Dofinansowanie do pompy ciepła gruntowej

Wiesz już, że koszt maszyny głębinowej pobierającej energię z ziemi jest wysoki. Można go jednak zredukować dzięki różnym opcjom dofinansowania. Taka pomoc przybiera wiele postaci – od pożyczek po dotacje. Obecnie są realizowane programy, w ramach których możesz dostać częściowy zwrot pieniędzy za zakup i montaż pompy ciepła gruntowej. Jednym z nich jest Czyste Powietrze skierowane do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Wypełnij poniższy formularz

nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Wybierz instalację:
Dalej
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Telefon kontaktowy
Polityka prywatności

Wycena instalacji

Wypełnij poniższy formularz
nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Miesięcznie płacę około: 150 PLN
Skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić ofertę