fbpx

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023

Obecnie dużą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii. Jednymi z zielonych technologii, które można zastosować w swoim domu, są pompy ciepła. Jednak zakup tego urządzenia może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z programów wsparcia oferujących dopłatę. Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła gruntowej, powietrznej czy wodnej z różnych źródeł? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat otrzymania dotacji do systemu grzewczego

Programy na dofinansowanie do pompy ciepła na 2023 rok

Osoby, które chcą zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii, mogą uzyskać wsparcie w postaci dopłaty na zakup urządzenia grzewczego z różnych programów. Pompa ciepła gruntowa, wodna czy powietrzna nie należy do najtańszych, dlatego takie dofinansowanie jest świetną opcją zwłaszcza teraz, w dobie coraz wyższych cen energii. Wdrażane programy oferują zróżnicowane warunki dotacji, wspierając właścicieli zarówno nowych, jak i starych budynków. W tym miejscu chcemy przedstawić Ci kilka możliwości, dzięki którym możesz otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła.

Czyste Powietrze

Jednym z programów oferujących dofinansowanie na pompę ciepła powietrzną, gruntową czy wodną jest Czyste Powietrze. W tym przypadku dotacja obejmuje inwestycje polegające na wymianie starych systemów grzewczych na nowe urządzenia. Maksymalna dopłata wynosi 40 700 zł. By uzyskać dotację, należy złożyć wniosek osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przez internet na Portalu Beneficjenta lub w oddziale banku programu.

O dofinansowanie do pompy ciepła gruntowej czy powietrznej możesz ubiegać się, gdy:

  • jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego lub wielorodzinnego w obrębie lokalu mieszkalnego z odrębną księgą wieczystą,
  • Twoje dochody nie przekraczają 135 000 zł rocznie.

Program trwa do 2029 roku, jednak wniosek o przyznanie dopłaty do urządzenia grzewczego powinno się złożyć najpóźniej 31 grudnia 2027 roku. Ponadto od 15 lipca 2022 roku ruszyła realizacja programu Czyste Powietrze Plus, która przewiduje dopłatę w wysokości 50% przyznanej dotacji.

Stop Smog

Kolejnym programem jest Stop Smog, który skierowany jest do gmin celem poprawy jakości powietrza w Polsce. Jeśli chcesz uzyskać dopłatę do urządzenia grzewczego, na początku najlepiej sprawdzić, czy Twoja gmina podpisała umowę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz jakie są warunki uczestnictwa w programie, gdyż mogą się one różnić między poszczególnymi regionami. Szczegółowe informacje na temat dofinansowania powinny być podane na stronie internetowej gminy.

Dotacja na pompę ciepła gruntową, wodną lub powietrzną w Stop Smog może wynieść do 53 000 zł za jeden lokal. Jeśli Twoja gmina zgłosiła się do programu, wprowadziła uchwałę antysmogową oraz dysponuje minimum 30% wkładem własnym na realizację inwestycji proekologicznych, możesz złożyć wniosek w celu przyznania Ci dopłaty. Jednymi z warunków do spełnienia, by uzyskać dofinansowanie, są m.in.:

  • konieczność bycia właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości i mieszkanie w niej,
  • dochody gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jedną osobę nie przekraczają 175% (jednoosobowe) lub 125% (wieloosobowe) najniższej emerytury.

Moje Ciepło

Dopłata do pompy ciepła gruntowej, powietrznej lub wodnej jest realizowana również w programie Moje Ciepło. Wniosek o przyznanie dotacji mogą składać osoby, które są właścicielem lub współwłaścicielem nowego budynku jednorodzinnego o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną powinno wynosić nie więcej niż 55 kWh (dla wniosków składanych w 2022 roku maksymalnie 63 kWh). Dotacja wynosi od 7000 do 21 000 zł, w zależności od modelu urządzenia grzewczego. Dokumenty należy przekazać wyłącznie poprzez GWD, czyli internetowy generator wniosków o dofinansowanie, który jest dostępny na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wypełnij poniższy formularz

nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Wybierz instalację:
Dalej
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Telefon kontaktowy
Polityka prywatności

Wycena instalacji

Wypełnij poniższy formularz
nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Miesięcznie płacę około: 150 PLN
Skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić ofertę