fbpx

Jak działa net billing. Czy to się opłaca?

Rosnąca popularność energii pozyskiwanej z fotowoltaiki sprawia, że coraz więcej osób interesuje się sposobem działania takich systemów i tym, jakie korzyści daje on użytkownikom. Istotnym zagadnieniem, które warto mieć na uwadze, jest kwestia tego, jak działa net billing. Czy to się opłaca, biorąc pod uwagę obowiązujące w tym zakresie zasady? Pytanie to z pewnością nurtuje wiele osób, korzystających lub rozważających montaż alternatywnych źródeł energii. Zapraszamy więc do przeczytania artykułu, w którym omawiamy powyższe zagadnienie związane z tą formą rozliczania energii z fotowoltaiki.

Zasada działania net billingu – najważniejsze informacje

Ze względu na zalety pod kątem ekologii i oszczędności finansowych, a także możliwość dofinansowań inwestycji, systemy fotowoltaiczne cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Warto zatem wiedzieć, jak działają systemy rozliczeniowe, a w szczególności net billing. Co to jest i na czym polega? Jest to metoda rozliczania energii pochodzącej z fotowoltaiki. Opiera się przede wszystkim na wartości prądu wyprodukowanego z wykorzystaniem odnawialnego źródła.

Net billing polega na tym, że energia wprowadzana do sieci z instalacji fotowoltaicznej jest przeliczana na wartość pieniężną w złotówkach. Trafia ona na specjalne konto wirtualne prosumenta, z którego opłaca on prąd pobrany z sieci. Określane jest to mianem “depozytu prosumenckiego”, którego wartość może być wykorzystywana w ciągu 12 miesięcy od momentu, w którym środki trafią na konto. Jako pierwsze z depozytu pobierane są najstarsze zasoby finansowe. Jeśli po upływie roku okaże się, że nie udało się ich wykorzystać w całości, prosument może liczyć na otrzymanie 20% ich wartości.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o net billingu?

Net billing stanowi alternatywę dla systemu opustów, opierającego się na net meteringu. Został on zastąpiony ze względu na takie utrudnienia jak brak elastyczności, konieczność spełnienia wymogów unijnych czy problemy, z jakimi borykali się sprzedawcy i operatorzy sieci. Dlatego został wprowadzony nowy system rozliczeń, dzięki któremu zwiększają się szanse na to, że instalacja fotowoltaiczna okaże się opłacalna. W net billingu energia jest rozliczana wartościowo, a nie ilościowo i w wielu przypadkach może się to wiązać z korzyściami dla prosumenta.

Czy system rozliczeń polegający na net billingu się opłaca?

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii elektrycznej, korzystanie z alternatywnych rozwiązań stanowi atrakcyjną opcję. System rozliczeń opierający się na net billingu jest aktualnie zdecydowanie opłacalny. W szczególności warto mieć na uwadze fakt, że sprzedaż nadwyżek energii odbywa się bez naliczania podatku VAT i PIT.

Niezależnie od systemu rozliczeń, odnawialne źródła energii stanowią opłacalne rozwiązanie. W przypadku zainteresowania instalacją fotowoltaiczną zapraszamy do skorzystania z usług Elektron – gwarantujemy kompleksową realizację inwestycji. Zachęcamy do kontaktu z nami w celu uzyskania informacji na temat fotowoltaiki lub związanych z nią zagadnień, jak net billing.

elektron-net-billing
UDOSTĘPNIJ

Wypełnij poniższy formularz

nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Wybierz instalację:
Dalej
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Telefon kontaktowy
Polityka prywatności

Wycena instalacji

Wypełnij poniższy formularz
nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Miesięcznie płacę około: 150 PLN
Skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić ofertę