fbpx

Pompy ciepła powietrzne

Jeśli szukasz ekologicznego rozwiązania, dzięki któremu ogrzejesz swój dom, powinieneś rozważyć zakup urządzenia wykorzystującego naturalne źródła energii. Pompa ciepła powietrzna, określana również jako powietrze-woda, to świetna inwestycja, która pomimo wysokich kosztów początkowych pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Dlaczego warto zdecydować się na tę maszynę cieplną? Poznaj zasady jej działania i dowiedz się wszystkiego na temat tego systemu grzewczego.

Pompa ciepła powietrzna – podstawowe informacje

Urządzenie pobiera energię cieplną z powietrza i służy do ogrzania domu oraz podgrzanie wody użytkowej. Co najważniejsze, powietrzna pompa ciepła działa niezależnie od pogody czy temperatury nawet bliskiej zeru. Wyróżnia się dwa rodzaje maszyny – typu split oraz monoblok. Różnią się one konstrukcją, gdyż pierwszy model składa się z dwóch modułów (montaż w środku i na zewnątrz budynku), a drugi z jednego (instalacja zewnętrzna). Koszt, zasada działania oraz wydajność obu z nich jest właściwie taka sama.

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Znasz już podstawową zasadę działania maszyny cieplnej oraz to, do czego służy. Teraz przedstawimy Ci jej proces funkcjonowania. Jak działa pompa ciepła powietrzna? Można powiedzieć, że cały proces odbywa się w trzech obiegach, to jest:

1. Na początku wentylator pobiera powietrze i dostarcza je do parownika. Znajduje się tutaj czynnik chłodniczy, który zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy.

2. Czynnik w postaci gazu trafia do sprężarki. Pod wpływem ciśnienia zwiększa swoją temperaturę, dzięki czemu może być wykorzystany do podgrzania wody w obiegu grzewczym.

3. Na tym etapie energia pozyskana ze skroplenia gazu pozwala na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej. W celu wykorzystania środka chłodniczego należy go rozprężyć, co pozwoli obniżyć ciśnienie cieszy. W ten sposób czynnik może powrócić do parownika, gdzie cały proces rozpoczyna się na nowo.

Zasada działania urządzeń powietrznych, zwanych również jako pompy ciepła powietrze-woda, właściwie dotyczy także maszyn gruntowych oraz wodnych. Różnią się one jedynie dolnym źródłem i sposobem pozyskiwania energii.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna?

Po poznaniu tego, jak działają urządzenia cieplne, z pewnością interesuje Cię ich koszt. Pompa ciepła powietrzna jest tańsza od pozostałych rozwiązań grzewczych. W porównaniu z modelem głębinowym można na niej zaoszczędzić od 20 000 do 50 000 zł, gdyż nie wymaga dodatkowego zakupu w postaci kolektora gruntowego. Koszt maszyny pobierającej energię z powietrza waha się między 25 000 a 45 000 zł, w zależności od działania modelu. Urządzenie przeznaczone tylko do ogrzewania budynku jest tańsze od tego, który podgrzewa także wodę użytkową.

Pompa ciepła powietrzna – sprawdzona inwestycja

Zainwestowanie w pompy ciepła powietrze-woda jak najbardziej się opłaca. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami początkowymi, jednak z czasem inwestycja ta się zwróci. Zawsze też możesz skorzystać z jednego z programów, który umożliwia dofinansowanie do urządzeń powietrznych. Ponadto warto na nie postawić także dlatego, że są przyjazne dla środowiska i wydajne, co wpływa na ich prawidłowe działanie.

Wypełnij poniższy formularz

nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Wybierz instalację:
Dalej
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Telefon kontaktowy
Polityka prywatności

Wycena instalacji

Wypełnij poniższy formularz
nasz ekspert skontaktuje się z Tobą

Miesięcznie płacę około: 150 PLN
Skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić ofertę